Tuesday, April 5, 2011

April Groceries - All About Restraint

I went through my freezer on Sunday and took a look at what I still had for dinners. Even after cleaning out the freezer in March, I had dinner on the table Sunday (delicious pork chops baked with onions and apple) and still had enough food for eleven more main courses!

So, my Monday grocery trip was all about restraint.

Jalapeno Chips - $4.29 (for hubby's lunches)
6 Cans Tuna - $2.94 (49 cents a can!)
Organic Milk - $5.19 (still painful)
Red Leaf Lettuce - $1.49
Organic Yellow Onions - $2.99
Total - $16.90

Frozen OJ - $9.99
Grey Poupon - $6.75 (restocking)
Dubliner Cheese - $9.90
Organic Ground Beef - $12.99
6 Red Peppers - $5.9
Chicken Tenderloins - $16.38 (accidentally bought tenderloins instead of breasts!)
Bratwurst Sausages - $13.99
Total - $75.99

Then I went to Franz Bakery Outlet for sandwich bread and burger buns, only to discover they'd closed 15 minutes earlier. I swear, they changed their hours! There's no way I've been there before 6pm every other time I've shopped there. Back to Safeway I went...

Wholewheat Buns - $2.49
Franz Bread - $4.69 (I could get two loaves for $5.29 at Franz...grrrr!)
3 Whole Garlic - $1 (forgot before)
Total - $8.18

Grand Total - $101.07

Put that together with my grocery shopping on the 1st, and my total for the month so far is $146.91. I'm trying to keep groceries as far under $250 as possible, and I think this still leaves me a lot of room. I know it's early still, but I'm very well stocked (hubby would say we have no food - not true!) and will probably buy more milk, maybe some veggies, just realized I need sour cream, and lunch meat. That can easily be accomplished below budget.

A note on juice - my husband LOVES orange juice. Loves it. He will make a can of concentrate, and go through it in two or three days. Three if I'm lucky. I'm not such a miser that I want to deny him juice, but it is expensive. I buy a six pack of concentrate at Costco every month for $9.99. It goes straight into the deep freeze without him even seeing it. If he gets a hankering for juice, he has to go out into the garage and make up a pitcher. If he's willing to go through the extra hassle over just grabbing water from the tap, well....I figure he deserves his juice then :)

He's also taken to filling an old drink bottle with juice for his work lunches. I'm fine with this, since normally he ends up buying a drink for $1.25 if he doesn't have one. If he keeps up this habit, I'll start buying 2 packs of concentrate a month.

Does anyone have any thoughts on traveling juice containers? Right now he's using an old plastic bottle, which worries me a little...

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...